Какъв още е принципът на действие на септичната яма?

действие на септичната яма

Какъв още е принципът на действие на септичната яма? Септичните ями предлагат по-икономичен и екологичен вариант за изхвърляне на отпадъчни води. По правило те са разделени на няколко части, където отпадъчните води се утаяват, а течната им част отива в земята. По този начин трябва да се изпомпва само твърда утайка и това трябва да се прави много по-рядко. Това означава, че спестяванията ще бъдат значителни.

Какъв още е принципът на действие на септичната яма?

След самата септична яма трябва да се монтира устройство за последваща обработка. Обикновено те са кладенец с развалини или специално поле. Едно от най-важните предимства на септичния резервоар е автономният преливник, който елиминира запушванията и ниската чувствителност към прекомерно изпускане. Освен това подобна система не се нуждае от електричество, а това допълнително намалява разходите. Единственото изключение тук е схемата, която включва септична яма, биофилтър и кладенец с помпа. Последният се нуждае от електричество.

Недостатъците на такива септични ями включват необходимостта от свободно пространство, тъй като според санитарните стандарти то трябва да се намира на най-малко 50 м от всеки източник на питейна вода. Също така си струва да се отбележи, че шахтата е проблематична при монтажа, тъй като за нейното поръсване в септичната ямата е необходима циментово-пясъчна смес.

Автономна септична яма с биофилтър

Биофилтърът обикновено се състои от контейнер, пълен с торф или експандирана глина. Водата в него се подлага на допълнително пречистване, изпраща се в кладенеца, а оттам с помощта на помпа в земята.

Естествено, инсталирането на система с биофилтър ще струва повече, а самият филтър изисква периодична поддръжка на промяна на натоварването. Неговата подобрена версия има пълен цикъл на биологично третиране и принудително изтегляне, но тук вече се изисква електричество.

Станции за биологично третиране

Тази алинея включва аерационни септични ями. Те решават основния проблем на останалите споменати съоръжения – пречистват напълно отпадъчните води, тоест не се налага инсталиране на устройства за последващо третиране. И по този начин елиминирайте неприятните миризми. Аерацията е това, което отличава биологичните пречиствателни станции. В среда, изложена на кислород, се развива специален вид аеробни микроорганизми. Те помагат да се справят с органичните вещества и да ги рециклират. Уреята, например, се разгражда от аеробни микроби до нитрати и нитрити. По този начин, след такова третиране, отпадъчните води се освобождават както от органични вещества, така и от ненужния азот.

Какъв още е принципът на действие на септичната яма?
Scroll to top